PITANJE:
Esselamu alejkum.
Kod nas u Bosni se radi na tome da se u novoj školskoj godini uvede intoniranje himne svakog prvog u mjesecu, na početku prvog časa svake smjene.
Molim Vas za savjet kako postupiti? Alah vas nagradio.

ODGOVOR:
We ‘alejkumus-Selam.

Ovdje ta praksa već postoji, samo nisam siguran da li samo u našoj lokalnoj školi ovdje u Plavu ili u cijeloj Crnoj Gori, s tim što se to desi samo u septembru, prvog dana nove školske godine.
Štaviše, prije 5 godina je propisana kazna za neustajanje na državnu himnu, od 300 do 2.000 eura: https://www.blic.rs/vesti/svet/dopunjen-zakon-u-crnoj-gori-ko-ne-ustane-za-himnu-placa-kaznu-do-2000-evra/2ept85d
Pa i pored toga, ja koji i sam radim u prosvjeti, svakog 1. septembra prosto ostanem u zbornici dok su oni vani, puštaju himnu i stoje, i svi znaju da se ja nisam ni zanio ni zakasnio, već da meni ne pada na pamet da tamo budem i tako postupim.
Također, ono malo učenika koji su shvatili tewhid ili bar nešto od njega, ili tog jutra namjerno zakasne u školu, ili ako se već tu zadese prosto odatle (dok se himna intonira) odšetaju da kupe kiflu, ili se klate i hodaju ukrug, štagod samo da ne bi stajanjem u stavu “mirno” ispoljili poštovanje tagutskih simbola i “vrijednosti”.

Tako mora postupiti svaki musliman, muwehhid, bilo da je pomoćni radnik (čistač, kurir), predavač (vaspitač, učitelj, nastavnik, profesor) ili učenik (student) te ustanove, posebno u danima kada još nema procesuiranja (tj. kazna jeste propisana ali ne znam da li se sprovodi).

Pa ako o tu naredbu (stajanja “mirno” da bi se iskazalo poštovanje i veličanje državnih simbola) može da se ogluši upošljenik ustanove (bio čistač ili profesor), on koji može disciplinski odgovarati, biti suspendovan ili uklonjen sa radnog mjesta, ali i krivično odgovarati, platiti visoku novčanu kaznu a o njemu i novine pisati, kako da se toga ne sačuva učenik koji je uglavnom maloljetan (osim studenta na fakultetu) i samim tim ne podleže nikakvim kaznama?

Očuvanje tewhida je najpreče i ono ne smije biti dovedeno u pitanje čak ni kada bi došlo u sukob sa nekim perifernim i manje važnim koristima (materijalnim, statusnim, da’wetskim), a kamoli kad mu se (očuvanju tewhida) suprotstavi nešto što je muslimanu mrsko.

Stanje u kome smo nije ni stanje krajnje darure (nužde/prinude), a kamoli stanje ikraha (prisile), pa da musliman poklekne i posustane.
Naime, živimo u vremenu u kome su (prije par godina) usred crnogorske skupštine parlamentarci iz redova srpskog naroda zviždali pri intoniranju državne himne i cijepali državni ustav. Ako oni to mogu i smiju činiti zbog nekih svojih zemaljskih, nacionalističkih, velikosrpskih ciljeva, zar da se muwehhid boji da ispolji svoj tewhid radi najvećeg ideala i onosvjetskog cilja?

Odgovorio: Ebu Ahmed.